Měsíc Říjen

Měsíc Říjen se nachýlil ke svému konci a děti ze třídy Kytiček toho stihly mnoho. Tímto vás zvu na malou ochutnávku všeho, co se dělo u nás ve školce během celého měsíce.

Začátek měsíce se nesl v duchu dýniček, a tak jsme s dětmi vyhlásili celoškolkouvou soutěž o nejoriginálnějšího Dýňáčka a vyrobili našeho Dýnáčka, který nám spolu s ostatními zdobil pergolu na horní zahradě MŠ. Poté nás to doslova odfouklo do pohádkového světa, ve kterém se nám představil Jeníček a Mařenka a další pohádkové postavičky jako loutky. Abychom si užili krásného slunečného počasí, sbalili jsme si batůžky a vyrazili jsme na procházku do Dolní Březinky. Cestou jsme s dětmi sbírali podzimní plody, kráčeli polem a obdivovali kombajn a na závěr se vyblbli na dětském hřišti.

Dalším zajímavým tématem, které nás čekalo, byly Plody zahrádky. Třída Kytiček se proměnila v zahrádku, na které rostly různé druhy ovoce a zeleniny. Děti do poznávání ovoce a zeleniny zapojily všechny své smysly. Nejdříve jsme porovnávali reálné plodiny s ovocem a zeleninou na demonstračních obrázcích, poté jsme si vše osahali, přivoněli a také ochutnávali se zavázanýma očima a hádali,  o kterou plodinu se jedná.  Společně jsme upekli bramborové hranolky, připravili ovocné saláty a pak jsme si na všem společně pochutnali. Protože nejsme lakomí a umíme se rozdělit, nabídli jsme i ostatním. Nakonec jsme zdramatizovali pohádku O veliké řepě. Při závěrečném opakování rozdílů mezi ovocem a zeleninou jsme využili tablety, kde si děti pomocí vzdělávacích her mohly vyzkoušet, zda správně rozpoznají, o kterou přírodninu se jedná. Na závěr týdne se naše šatna proměnila v krásnou zahradu plnou hrušní. Mladší děti si procvičily svoje grafomotorické dovednosti v pracovním listě se spoustou různých vzorů, které měly děti dokončit a starší děti si nacvičily úchop nůžek při stříhání smíchaných částí podzimních plodů, které pak měly správně spojit k sobě a nalepit. Konec týdne se nesl v pohádkovém duchu, poněvadž jsme s dětmi navštívili místní kinosál, kde jsme shlédli pohádku O Šubístkovi.

Neminulo nás ani téma s názvem ,, Vyrážíme na pole “ a vše s ním spojené. Děti se dozvěděly, co vše je zapotřebí obstarat při práci na poli, ukázaly si reálné plodiny a ochutnaly popcorn. Naučili jsme se básničku, protáhli si tělíčko a zasoutěžili si na koberci. Starší děti si vyrobily polní plodiny a mladší děti vyráběly traktor, při kterém se obtiskávala namalovaná chodidla a byla veliká sranda. Také jsme se zapojili do projektu ,, barevný týden”, který pro nás přichystala třída Koťátek a každý den v týdnu se nesl v jiné barvě a všechny činnosti byly aktuální barvičkou motivované.

Předposlední týden jsme se s dětmi podívali, jak to vypadá na zahradách. Ukázali si nářadí potřebné k práci na zahradě, pověděli si pohádku o zahradních škůdcích, zazpívali si, zatancovali a v neposlední řadě připravili ovocný salát. Celou šatnu zdobily vyrobené hruštičky a pracovní listy zameřěné na vystřižení a zkompletování správných půlčástí plodin k sobě.

Posledním tématem, který nesmí chybět na konci října je ,, Fouká, fouká, větříček”. Pondělí jsme odstartovali velmi aktivně, poněvadž jsme navštívili halu, kde jsme sportovali a dováděli celé dopoledne. Děti se mohly vyzkoušet svou fyzičku na překážkové dráze, při hrách s lanem, na žíněnce, s míčky, metami atd..S dětmi jsme se tento týden zaměřili na dechová cvičení a formou her jsme si zkusili zahrát na malý vánek, ale i na pořádný hurikán. Poprosili jsme rodiče, aby s dětmi doma vyrobili papírového dráčka, donesli do školky a jakmile bude foukat vítr, uděláme si drakiádu. Poté si všechny dráčky ve školce vystavíme a vyhlásíme nejhezčího dráčka a dráčka "letce". Tímto chceme rodičům moc poděkovat za spolupráci a za krásné exponáty. Naše celá šatna je vyzdobena dráčky, které děti vyráběly samy. Ke konci týdne jsme s dětmi navštívili infocentrum a zahráli si logické hry a rébusy s kamarádem ,, Íčkem”. Děti se snažily, přemýšlely, odpovídaly a za odměnu dostaly maličkou upomínku na památky ze Světlé a okolí, krásnou knihu, která bude putovat po celé školce. Moc děkujeme za pozvání.

Do krásného kouzelného lesa jsme se s dětmi dostali v posledním říjnovém týdnu. Děti se dozvěděly vše možné i nemožné o lesních zvířátkách, o tom jak se v lese máme chovat, jaké stromy a keře se v lese nachází. Velkým překvapením pro všechny bylo, když nás ve školce navštívil myslivec se svými vycpanými úlovky. Ukázal nám kožíšek lišky, ptáčka sojku, zajíce, parohy, kačenu, hlavu srnky, dalekohled a spoustu dalšího...Na závěr si děti naučily lesní básničku, zahrály pohybové hry a vyrobily krásné lesní zátiší s krmelcem a zvířátky.

Přejeme krásné podzimní dny, p. učitelky Ivča, Eva a Markéta.