Měsíc Říjen

Měsíc Říjen se nachýlil ke svému konci a děti ze třídy Kytiček toho stihly mnoho. Tímto Vás zvu na malou ochutnávku všeho, co se dělo u nás ve školce během celého měsíce.

Začátek měsíce se nesl v duchu dýniček, a tak jsme si s dětmi vyrobili našeho Dýnáčka, který nám zdobil vstup do šatny. Krásně nám na to tematicky navazoval výlet do Dýňového světa v Nové vsi u Leštiny, kde jsme si s dětmi zadováděli v dýňovém i dřevěném bludišti, prolezli veškeré prolézačky, pozdravili zvířátka na statku a také se zasmáli různým barevným podobiznám dýniček. Vstup do naší školky všem rodičům i dětem zpříjemnila naše ,,Elenka“, což byla sympatické dýňové strašidýlko, které jsme si s dětmi vyrobily z dýní, jehličnatých větviček, dýňových semínek, jeřabin, šišek, šípků…..  Poté nás to doslova odfouklo do pohádkového světa, ve kterém se nám představila princezna Lesněnka a další pohádkové postavičky jako loutky.

Dalším zajímavým tématem, které nás čekalo, byly Plody zahrádky. Třída Kytiček se proměnila v zahrádku, na které rostly různé druhy ovoce a zeleniny. Na interaktivní tabuli nám nejdřív ,,pan Brambor“ představil všechny druhy zeleniny a poté jsme si s dětmi rozvíjeli grafomotoriku při obtahování jablíček a hruštiček. Byly zde i úkoly, při kterých jsme museli zapojit hlavičky a zapřemýšlet. Děti do poznávání ovoce a zeleniny zapojily všechny své smysly. Nejdříve jsme porovnávali reálné plodiny od demonstračních obrázků, poté jsme si vše osahali, přivoněli a také ochutnávali se zavázanýma očima a hádali,  o kterou plodinu se jedná.  Společně jsme upekli jablečný štrůdl, připravili ovocné špízy a pak jsme si na všem společně pochutnali. Protože nejsme lakomí a umíme se rozdělit, nabídli jsme i ostatním. Procvičili jsme si i ladnost a rytmus, když jsme se učili tancovat mazurku, při které jsme si prozpěvovali. Nakonec jsme zdramatizovali pohádku O veliké řepě. Při závěrečném opakování rozdílů mezi ovocem a zeleninou jsme využili tablety, kde si děti pomocí vzdělávacích her mohly vyzkoušet, zda správně rozpoznají, o kterou přírodninu se jedná. Předškoláci se naučili i fotografovat a procvičili si sluchovou i zrakovou paměť.   Na závěr týdne se naše šatna proměnila v krásnou zahradu s jabloněmi, hrušněmi a hrnci se zeleninovou polévkou. Použili jsme různé pomůcky jako například temperové barvy, kousky barevných papírů, lepili jsme piliny, kousky látek, křížaly a spoustu dalších materiálů. Předškoláci procvičili svoje grafomotorické dovednosti v pracovním listě se spoustou různých vzorů, které měly děti dokončit a mladší děti si obtahovaly předkreslená jablíčka a hrušky.

Další týden jsme začali pohádkou ,,Kohoutek a slepička“, na kterou jsme se došli podívat do místního kinosálu. Posledním říjnovým tématem bylo Pole a vše s ním spojené. Děti se dozvěděly, co vše je zapotřebí obstarat při práci na poli, ukázaly si reálné plodiny a ochutnaly popcorn. Naučili jsme se básničku, protáhli si tělíčko a zasoutěžili si na koberci. Děti si vyrobily  kukuřičný klas a zapřemýšlely nad pracovními listy, u kterých se muselo dbát na správné počítání a grafomotoriku. Procvičili si své jazýčky při logopedické chvilce a artikulačním cvičení.

Na závěr jsme si všichni popřáli krásné, slunečné, podzimní prázdniny plné srandy a zábavy a po prázdninách se na Vás všechny (děti i rodiče ze třídy Kytiček) znovu těší vaše paní učitelky Iva, Eva a Markéta.