Měsíc Duben

Skončil nám měsíc duben a tentokrát jej provázela spousta akcí. Pojďme si je postupně všechny rozebrat.

První krásné téma, které nás ve školce čekalo bylo ,,Hody, hody doprovody!“, ve kterém jsme si s dětmi povídali vše možné i nemožné o Velikonocích- vysvětlení pojmu Svatý týden, velikonoční tradice a zvyky. Děti se naučily tématickou básničku     i písničku. S dětmi jsme vyráběli různé velikonoční dekorace na velikonoční jarmark, který se u nás ve třídě Kytiček konal. V nabídce bylo úplně vše, co k Velikonocům neodmyslitelně patří, od pomlázek, přes vlnou pletené košíky, ušité velikonoční čelenky a čepice, háčkované ozdoby, dekorace z proutků, levandulové pytlíčky, velikonoční zápichy do květináčů, náramky, zajíčci s vajíčkem, závěsné malé dekorace, velikonoční vajíčka a další velikonoční dobroty. Vybrat z široké škály dekorací a dobrot si mohli i nejmladší návštěvníci, poněvadž zde byla spousta perníčků, koláčků, muffinů, šátečků a nakonec i zajíčků, kteří byli naplněni kukuřičnými kuličkami, popcornem, slanými krekry. Protože nám počasí přálo, hned další den jsme se dětmi zúčastnili Vajíčkobraní na školní zahradě MŠ, které si připravila třída ,,U Koťátek“. Děti plnily spoustu zábavných úkolů a rébusů a na závěr hledaly schovaná vajíčka. Celé dopoledne jsme si všichni opravdu užili a třídě Koťátek moc děkujeme.

V následujících dvou týdnech jsme se pilně věnovali tématu ,,Hola, hola, škola volá“. S dětmi jsme si vysvětlili, co znamená zápis do 1. třídy. Naše školka se proměnila v základní školu, kde jsme si zkoušeli všechny vyučovací předměty. Začali jsme tělesnou výchovou, kde jsme si pomocí rukou a nohou tvořili písmena abecedy, následně zaběhali a protáhli celé tělo. Pomocí matematických deskových her jsme poskládali řadu od 1-10 a ke každému číslu přiřadili  správný počet zvířátek. Z malých geometrických tvarů jsme tvořili různé obrazce na svítící tabuli.  V českém jazyce jsme vytvořili slova pomocí obrázků a jednotlivých písmenek dle předlohy a také jsme vypracovali pracovní listy. V hudební výchově jsme zopakovali zpěv písniček a ukázku hudebních nástrojů. Šatna byla vyzdobená školními aktovkami a srandovními geometrickými tvary s ručičkama a nožičkama. Tématickými procházkami jsme se šli podívat k základním školám, kam budou naši předškoláci brzy docházet. Také jsme stihli navštívit místní kinosál, kde se odehrálo divadelní představení pod názvem ,,Ahoj světe“, tam nás čekalo tancování a zpívání. No a naposledy jsme se s dětmi v tomto roce podívali do bazénu v Havlíčkově Brodě, kde jsme úspěšně ukončili kurz plavání a děti byly obdarovány diplomem. S dětmi jsme si také vyzkoušeli pracovat na tabletech s výukovými programy.

V posledním týdnu v dubnu nás překvapivě čekalo téma ,, Čarodějnický rej“. Celý týden byl věnován čarodějnicím, kouzlům, bylinkám a v neposlední řadě všem kamarádům čarodějnice. Vše nám odstartovala kniha ,, Čarodějnice Hermína a její zlomyslné kousky“. S dětmi jsme vyčarovali čarodějnické lektvary za odříkávání různých vymyšlených zaklínadel a na interaktivní tabuli jsme si prohlédli, jak některé čarodějnice vypadají a hlavně, jak vysoké mohou hranice být a jak jsou nebezpečné. Čarodějnice Hermína proměnila všechny děti na zvířátka a pak nás čekal čarodějnický tanec. Šatnu máme vyzdobenou opravdu strašidelně, protože tam lítá spousta čarodějnic na košťátkách, nechybí pavučiny s pavouky. Nejvíce jsme si s dětmi užili páteční dopoledne, protože nás čekalo v areálu několik čarodějnických stanovišť, kde děti plnily všelijaké úkoly. Jakmile jsme měli splněnou čarodějnickou kartu, čekal nás doslova čarodějnický rej. Všechny čarodějnice a čarodějové z celé školky se sešli u ohýnku, zatancovali si, zazpívali a mezitím starší čarodějnice (p. učitelky) opekly dětem symbolicky buřtíky na ochutnání. Celé dopoledne jsme si moc užili a chceme poděkovat třídě ,, U Obláčků“, která to pro celu školku přichystala.

Přejeme krásné sluníčkové dny, p. učitelky Ivča, Eva a Markéta