Leden - shrnutí

Po radostném shledání v novém roce 2024 následovalo veselé vyprávění o nadělených dárcích pod stromečkem i prožitcích o vánočních svátcích s našimi blízkými.  Přiblížili jsme si příběh „Cesta do Betléma“, kdy děti pozorně naslouchaly vyprávění, kdo přišel do Betléma, jak se jmenovali tři králové i jaké dary přinesli (zlato, myrhu, kadidlo) komu a proč. Svou návštěvou nás poctili koledníčci ze třídy U SLUNÍČEK, kteří si vyrobili královské koruny, obleky a převlékli se za Kašpara, Melichara i Baltazara a s písní na rtech jsme si s nimi společně zazpívali koledu „My tři králové“ za doprovodu hry na orff. nástroje.  Při odchodu na dveřích každé třídy zůstal symbol návštěvy tří králů (K+M+B 2024).

Ve třídě U MOTÝLKŮ děti učíme mít rády přírodu a také se o ni umět správně starat. V tomto období jsme nezapomněli a společně vyrazili s dobrůtkami na přilepšenou zvířátkům do lesa, ptáčkům do krmítek nebo kačenkám k rybníku. Poznávali jsme stopy zvířátek na obrázcích a hledali je i při procházkách venku. Vyrobili jsme ptačí dobroty ze semínek a tuku. Vytvořené dobroty jsme pak ptáčkům rozvěsili na stromy v okolí MŠ. Z oken pozorujeme, jakého ptačího kamaráda naše dobroty přilákaly. Zpěv ptáků jsme si také pouštěli jako relaxační hudbu při odpočinku.

Zdokonalovali jsme fyzickou zdatnost, prohlubovali radost z pohybu, sounáležitost v kolektivu i spolupráci v týmu nebo ve dvojicích, trojicích při pondělních sportovních dopolednech ve „Sportovní hale“. Děti byly nadšené běháním ve velkém prostoru. Rozhodně je potřeba děti v pohybu podporovat.

Pravá zima nám ukázala svá kouzla, kdy jsme pozorovali zamrzlé kaluže, malby mrazem na oknech, či možnost experimentovat a zkoumat strukturu a vlastnosti sněhu, ledu. Mráz nám ukázal na rybníce, jak mění vodu na led a naopak jak led pod slunečními paprsky taje. Zvládli jsme ale i koulovačku s papírovými koulemi, přehazovanou s vločkami, cvičení s malými PVC míčky nebo „peříčkovou foukanou“, společnou stavbu sněhuláka, hod obručí na sněhuláka. Na naší školní zahradě jsme se opravdu vydováděli. Hráli jsme si se sněhem, kreslili do sněhu, pozorovali stopy, stavěli sněhuláka. Nesmíme, opomenout díky radovánkám ve sněhu jsme svými pohybovými aktivitami, otužovali svůj organismus. V den zdravovědy jsme se dozvěděli vše o svém těle, ale i o tom, jak se chránit před nemocemi i poraněními při zimních aktivitách nebo, jak pečovat o nemocné.