Březen- shrnutí

První týden v březnu jsme si povídali o jaru. Děti poznávaly první známky jara, pozorovaly, co se dělo na zahrádkách a v přírodě v okolí mateřské školy, která se postupně probouzela. Čichaly k rozkvetlým květinám, počítaly a porovnávaly květiny různých odstínů barev. Rozeznávaly teplé a studené klima. V tématu Povídám, povídám pohádku se děti učily pracovat s knihou a rozvíjely si poznatky o nejznámějších pohádkách a pohádkových bytostech. V tomto období byla hojně využita ústní lidová slovesnost – říkadla, básničky, písničky, hry i dramatizace. Děti diskutovaly o tématu práce a zaměstnání, napodobovaly pracovní pohyby dospělých dokonce i zážitkovou formou navštívily některé druhy profesí.
Do tohoto období patřily i velikonoční slavnosti, při kterých se děti seznámily s lidovými tradicemi a také se účastnily velikonoční výstavy na místním náměstí, kterou podpořily svými vlastními výrobky z přírodnin. Děti se seznamovaly s prací na zahrádce. Pojmenovávaly a poznávaly zahradní nářadí, pozorovaly klíčení a růst rostlin, které si samy zasely nebo zasadily na školní zahradě. Byly vedeny k ohleduplnosti k přírodě a životnímu prostředí. Hodnotily vlivy člověka na přírodu a vliv přírody na člověka. Seznámily se s významem vody pro vše živé. Učily se, jak s vodou zacházet, proč je důležité s ní šetřit.